Pro­jekt re­ali­zo­wa­ny jest przez grupę nie­for­mal­ną „Prze­szłość dla przy­szło­ści”, w skład któ­rej wcho­dzi m.​in.:

  • soł­tys wsi Kuź­ni­czy­sko – na co dzień dzia­ła­ją­cy na rzecz miej­sco­wo­ści i spo­łecz­no­ści lo­kal­nej,
  • hi­sto­ryk pa­sjo­nat, który wspól­nie z dzia­ła­ją­cą na te­re­nie wsi Fun­da­cją Wspie­ra­nia Dzie­dzic­twa Kul­tu­ro­we­go „Żarna” zre­ali­zo­wał już dwie edy­cje pro­jek­tu hi­sto­rycz­ne­go skie­ro­wa­ne­go do spo­łecz­no­ści lo­kal­nej,
  • miesz­kań­cy – wo­lon­ta­riu­sze, któ­rym na sercu leży dobro miej­sco­wo­ści, chęt­nie an­ga­żu­ją­cy się w po­pra­wę ja­ko­ści życia miesz­kań­ców.

Naj­waż­niej­sza jed­nak w dzia­ła­niach grupy jest pa­mięć o prze­szło­ści i za­cho­wa­nie jej śla­dów. Grupa po­wsta­ła w wy­ni­ku dzia­łań Fun­da­cji „Żarna” re­ali­zu­ją­cej swe pro­jek­ty na te­re­nie miej­sco­wo­ści. To one za­po­cząt­ko­wa­ły dzia­łal­ność grupy i ukie­run­ko­wa­ły jej dzia­ła­nia.

Wieś Kuź­ni­czy­sko, po­dob­nie jak inne miej­sco­wo­ści wo­je­wódz­twa dol­no­ślą­skie­go, przez za­wi­ro­wa­nia hi­sto­rycz­ne po 1945 roku stała się mie­szan­ką wielu kul­tur. Od­ręb­no­ści i tra­dy­cje przy­wie­zio­ne na te zie­mie przez na­szych przod­ków z bie­giem lat za­cie­ra­ją się i od­cho­dzą w za­po­mnie­nie.

Od 2014 roku Fun­da­cja Wspie­ra­nia Dzie­dzic­twa Kul­tu­ro­we­go „Żarna” re­ali­zo­wa­ła we wsi Kuź­ni­czy­sko pro­jek­ty o te­ma­ty­ce hi­sto­rycz­nej an­ga­żu­jąc w nie miesz­kań­ców wsi. Z każ­dym ko­lej­nym pro­jek­tem ich ad­re­sa­ci coraz bar­dziej an­ga­żo­wa­li się w re­ali­za­cję tych dzia­łań.

Pla­no­wa­na trze­cia edy­cja „Po­dmu­chów hi­sto­rii” to pro­jekt, któ­re­go ini­cja­to­ra­mi w ca­ło­ści są już miesz­kań­cy Kuź­ni­czy­ska, któ­rych po­przed­nie edy­cje do tego stop­nia po­chło­nę­ły, że po­sta­no­wi­li je kon­ty­nu­ować w roz­sze­rzo­nej for­mie, ba­zu­jąc na do­świad­cze­niu i wie­dzy zdo­by­tej przez fun­da­cję pod­czas re­ali­za­cji po­przed­nich edy­cji.

Pu­bli­ka­cja hi­sto­rycz­na, któ­rej wy­druk sfi­nan­so­wa­ny zo­stał ze środ­ków po­zy­ska­nych przez Fun­da­cję „Żarna” roz­bu­dzi­ła w miesz­kań­cach świa­do­mość lo­kal­nej hi­sto­rii i chęć od­da­nia swo­iste­go hołdu po­zna­nej hi­sto­rii.